Posta Kodu Neden Önemlidir?
 
 
 

Posta Kodu Neden Önemlidir?

Adresinizin posta kodunu bilmek önemlidir. Çünkü posta kodu hem mektup veya kargo paketlerinizi gönderirken firmaya sınıflandırma açısından büyük kolaylık sağlar, hem de paketinizi adresinize teslim edecek olan kargo personeli için bazen hayat kurtarır.

Posta Kodu

Her il, ilçe, mahalle ve hatta köyün kendine ait bir kodu vardır. Bu kod posta yönetimi tarafından bölgelerin sınıflandırılması maksadıyla belirlenmiştir. Posta kodu adı verilen bu sınıflandırma sisteminin önemi yeni teknolojiler çıktıkça daha da artmaktadır. Örneğin; Google Maps gibi harita uygulamaları her ne kadar koordinat sistemine göre çalışsa da adreslerin navigasyon sisteminde net olarak tanımlanması için posta kodu bilgisine çok önem vermektedir.

 

 

Posta Kodu Kullanmanın Avantajları

Özellikle büyük şehirlerde aynı ya da benzer isimli adresler söz konusu olduğunda posta koduna göre doğru adres hemen tespit edilir. Böylece hem kargo personeli ter dökmez, hem de paketiniz gecikmemiş olur.

Örneğin: Ankara'da paket teslim etmek üzere adres arayan postacı için Yenimahalle'nin ilçe olan Yenimahalle'ye mi yoksa herhangi bir ilçedeki yeni mahalle adlı bir yere mi gitmesi gerektiği çok önemlidir. Posta kodu bilgisi zavallı adamcağızı bu stresten kurtarır. Aslında paketler teslim edilirken daha postacının eline tutuşturulmadan önce ayrıştırılır ancak bazen adresin net olarak bilinmediği durumlarda "hele bir teslimata çıkaralım bakalım, adres yanlışsa geri döner" mantığıyla iş yapıldığı da olur.

Dolayısıyla adresinizi belirtirken posta kodu bilgisini yazmaya özen gösterin.

 

Posta Kodumu Nasıl Öğrenebilirim?

Adresinize ait posta kodu bilgisini Posta Kodu Arama modülümüz üzerinden öğrenebilirsiniz. Aramanızı mahalle ve hatta köy bilgisini verecek şekilde daraltarak yapmaya özen gösterin. Kargotakibi.com olarak bir postanın yerine sağ salim, en kısa zamanda ulaşması için ihtiyacınız olan tüm bilgileri içeren modüller geliştirmeye devam ediyoruz. Posta kodu uygulamamız bunlardan en yenisi. Devamı da yolda!

 

 

En Yakın Kargo Şubesi
Posta Kodu Ara
KARGO TAKİBİ YASAL UYARI

KargoTakibi.com'da sunulan hizmetler kargo şirketlerinin İnternet sitelerinden alınan bilgiler ışığında sunulmaktadır. Kargo Takibi İnternet sitesi, sunulan bilgileri güncelleme sıklığını kendisi belirlemektedir. Kargo teslim süresi adresinizin şehir merkezine uzaklığına ve seçtiğiniz kargo hizmeti türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. KargoTakibi.com, sitede yer alan paket teslim süresinin kesinliğini garanti etmez. Aynı şekilde kargo fiyatları kargo şirketlerinin inisiyatifindedir. KargoTakibi.com kargo firmalarının fiyat politikalarına etki edemez. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak hangi kargo firması ile gönderi yapılacağına karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda kargo sahiplerinin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan KargoTakibi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adresinize en yakın kargo şubesini öğrenmek için En Yakın Kargo Şubesi modülünden faydalanabilirsiniz. Bu sayfamızdan kargo firmasının adı üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi illere göre adresinize en yakın kargo şubesi bilgisini sorgulayabilirsiniz.

KargoTakibi.com, Kargo Takip, En Yakın Kargo Şubesi, Kargo Ücretleri ve Posta Kodu Sorgulama Adresiniz.